Żyjemy w czasach, w których elektronika w ogromnym stopniu miesza się praktycznie w każdą dziedzinę naszego życia. Niegdyś bardzo proste przedmioty, stają się dzisiaj bardzo skomplikowanymi urządzeniami. Sytuacja taka w coraz większym stopniu dotyczyć zaczyna także i samochodowe lusterka. Szczególnie widać ją w przypadku nowoczesnych pojazdów.
Niegdyś samochodowe lusterka były niezwykle prostymi przedmiotami. Ich plastikowe obudowy bardzo często montowane były na stałe i nie dało się ich składać. Co więcej, kryły w sobie nie tylko samo lustro, ale także nieskomplikowany, mechaniczny sposób regulacji. Coraz częściej okazuje się jednak, że taki obraz lusterka jest już jedynie historią.
Początkowo producenci zaczęli decydować się na montaż elektrycznego systemu regulacji położenia zwierciadła. W tym celu wystarczyło zamontować pod plastikową obudową silniczek, który sterowany był przyciskami we wnętrzu pojazdu. Rozwiązanie bardzo szybko spopularyzowało się i wkroczyło nawet do segmentu aut małych.
W swojej kolejnej wizji projektanci postanowili pomyśleć o oślepianiu podczas jazdy w nocy. W tym celu powstało właśnie lusterko fotochromatyczne. Początkowo wykorzystywało ono specjalny związek chemiczny, aby następnie przejść na elektronikę. Szybko także okazało się, że rozwiązanie to wykorzystać można nie tylko w przypadku lusterka wstecznego, ale i bocznych.
Oczywiście w międzyczasie było jeszcze wmontowanie kierunkowskazów w obudowę samochodowych lusterek oraz zastosowanie systemu ich ogrzewania. W tym momencie zwierciadła nie były już prostymi przedmiotami, a skomplikowanymi urządzeniami.
Gdy tylko lusterka stały się bardzo nowoczesnymi urządzeniami, postanowiono skupić się na możliwości ich urwania. Okazało się, że bardzo często na parkingach przechodząca osoba lub przejeżdżający samochód uszkadzał całą konstrukcję. Jako że była ona naszpikowana elektroniką, koszt wymiany z pewnością nie należał do tanich. Postanowiono zatem zaproponować klientom możliwość zdalnego ich składania. Jest to sposób zabezpieczenia przed uszkodzeniami.